Sebkider

SERBEST BÖLGE KURUCU VE İŞLETİCİLERİ DERNEĞİ

SERBEST BÖLGE KURUCU VE İŞLETİCİLERİ DERNEĞİ

HAKKIMIZDA

Serbest Bölge Kurucu ve İşleticileri Derneği (SEBKİDER), Türkiye serbest bölgelerinin temel taşını oluşturan Serbest Bölge Kurucu ve İşleticilerini temsil eden sektör kuruluşudur.

Serbest Bölge Kurucu ve İşleticileri;  yeni bir serbest bölge kurulması için gerekli olan yatırımları Ticaret Bakanlığı ile akdedilecek sözleşmelerle belirlenecek yatırım taahhütleri kapsamında yapmak ve bu bölgeyi işletmek üzere Cumhurbaşkanınca yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşu, yerli ve yabancı gerçek veya tüzel kişileridir.

2023 yılı itibariyle yıllık 32 milyar USD Ticaret hacmi ve 1.2 milyar USD üzerinde ihracat gerçekleştiren ve ev sahipliği yaptığı 2000 nin üzerinde şirket ile toplamda 98 bin kişilik istihdam sağlayan serbest bölgeler, Serbest Bölgeler Kurucu ve İşleticileri Derneği (SEBKİDER) çatısı altında güçlerini birleştirmiştir.

Bünyesinde Türkiye’deki 19 serbest bölgenin Kurucu ve İşleticilerini temsil eden SEBKİDER, Ticaret Bakanlığı ve paydaşlarımız ile birlikte serbest bölgelerde en iyi yatırım ortamını sunarak ülkemiz üretim, ihracat, ticaret ve istihdamına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu çerçevede SEBKİDER; 

  • Serbest bölgelerin istihdam, üretim ve ihracat konularında Türkiye ekonomisine katkı sağlamak; 
  • Serbest Bölgelerdeki yatırımcıların en iyi hizmetlerden yararlanmaları ve rekabetçi avantajlar kazanmaları için ortak akılla çözümler üretmek, 
  • Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirlikleri kurarak, toplumsal gelişmelere ve sürdürülebilirlik çalışmalarına katkıda bulunmak, 
  • Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere tüm ekonomik ve sosyal yapılarla serbest bölgelerin koordinasyonunu sağlamak,
  • Serbest bölgeleri ve yatırım imkânlarını yatırımcılara tanıtmak 

Hedefleri doğrultusunda çalışmalar yürütmektedir.

Scroll to Top