Sebkider

SERBEST BÖLGE KURUCU VE İŞLETİCİLERİ DERNEĞİ

SERBEST BÖLGE KURUCU VE İŞLETİCİLERİ DERNEĞİ

Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılında Serbest Bölgeler Çalıştayı Gerçekleştirildi

 

Ticaret Bakanlığı ve Serbest Bölge Kurucu ve İşleticileri Derneği (SEBKİDER) tarafından, serbest bölgelerin gelecek vizyonunu belirlemek üzere 16-18 Şubat 2024 tarihlerinde Antalya’da “Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılında Serbest Bölgeler Çalıştayı” düzenlendi.

Açılışını Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa TUZCU ve Serbest Bölgeler Genel Müdürü Emel EMİRLİOĞLU’nun gerçekleştirdiği çalıştaya, Türkiye çapında faaliyet gösteren 19 Serbest Bölge Kurucu ve İşletici Şirketinin yöneticileri, serbest bölgelerin müdürleri ile müdür yardımcıları ve Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmalarında Bakan Yardımcısı Sayın Tuzcu tarafından ülke olarak önemli hedeflere ilerlememizde 100 bine varan istihdam sağlayan ve 12 milyar doları aşan ihracat gerçekleştirilen serbest bölgelerin önemli katkısı olduğu vurgulandı. Sayın Tuzcu, bir il olarak kabul edilirse serbest bölgelerin, gerçekleştirdiği 12,7 milyar dolarlık ihracat hacmiyle, 5’inci büyük ihracatçı ilimiz olacağı, bir ülke olarak kabul edildiğinde ise Dünya Ticaret Örgütüne üye 167 ülke içinde yaklaşık 80’inci sırada yer alacağı ifade edildi.

2024 yılında ülkemizin mal ihracatı hedefinin 267 milyar dolar olduğunu hatırlatan Sayın Tuzcu, ülkemizin son 20 yılda ihracatını yedi kat artırması örneğinde olduğu gibi serbest bölgelerimizin de ülkemiz ihracatındaki payının %6’dan kademeli olarak 2028 yılında %9-10 seviyelerine çıkarılmasının hedeflenmesi gerektiğini belirtti. Sayın Tuzcu, bu hedeflere ulaşılması için gerekli olan yatırımların çekilmesine yönelik olarak serbest bölgelerin bilinirliğinin artırılmasına yönelik çalışmaların artırılmasının önemine değindi.

Serbest Bölgeler Genel Müdürü Emel EMİRLİOĞLU tarafından 7,5 milyar dolarlık yatırım miktarına erişen serbest bölgelerin artan taleple, 545’i yabancı yatırımcı olmak üzere 2.108 firmaya ev sahipliği yaptığını vurgulanarak, yatırımcıların artan taleplerinin karşılanması amacıyla yakın dönemde İzmir-Bergama, İzmir-Menemen, Ordu-Ünye, Samsun-Tekkeköy’de kurulan yeni serbest bölgeler ile arazisi genişletilen Ege, Antalya, Bursa, Kocaeli Serbest Bölgelere ilişkin bilgi verildi.

Sayın Emirlioğlu, serbest bölgelerimizin etkin bir şekilde ulusal ve uluslararası tanıtımın yapılmasının bölgelerimizin potansiyelini gerçekleştirmedeki önemine değinilerek, SEBKİDER’in hayata geçirilmesinin memnuniyetle karşılandığını ifade etti.

SEBKİDER Yüksek İstişare Kurulu Üyesi,  Avrupa Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve çalıştayın ev sahibi Kemal ŞAHİN tarafından Almanya ve ABD başta olmak üzere dış yatırımların yönlendirilmesi bağlamında birçok ülkenin arayış içerisinde olduğu, bu kapsamda serbest bölgelerin daha verimli ve etkin bir yatırım ortamı sunarak yabancı yatırımların çekilmesi noktasında etkin birer enstrüman olarak kullanılabileceğinin altı çizildi.

SEBKİDER Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Ali AVCI, küresel gündemin merkezinde yer alan yeşil dönüşüm kapsamında serbest bölgelerde daha verimli, kaynak etkin üretim modellerine geçilerek ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılarak serbest bölgeleri Avrupa Yeşil Mutabakatı şartlarına hazırlanması gerektiğini ifade etti.

SEBKİDER Yönetim Kurulu Başkanı ve ESBAŞ Genel Müdürü Yusuf KILINÇ tarafından Çalıştay vesilesiyle Bakanlık ve SEBKİDER arasında yaratılan sinerjinin önümüzdeki dönemde kurulacak ortak çalışma grupları vesilesiyle sürdürüleceğini ve bu yapının serbest bölgelerin vizyon ve gelecek haritasının belirlenmesinde çok önemli olacağı belirtildi.

İki gün süren çalıştay kapsamında yapılan SWOT analizi neticesinde elde edilen bulguları ele almak üzere Ticaret Bakanlığı ve SEBKİDER temsilcilerinin katılımıyla ortak çalışma grubu tesis edilerek, serbest bölgelerin politika önceliklerinin, hedeflerinin ve gelecek eylem planlarının belirleneceği Çalıştay Sonuç Raporunun oluşturulması kararlaştırıldı.

Scroll to Top